Sıkça Sorulan Sorular

Silahtar Makina İmalat Sanayi Ticaret Ltd.Şti. 1997 yılında yüksek kalite anlayışı ile KAYSERİ - SİVAS karayolu 7.km adresinde 6.000m2 açık alan 2500m2 kapalı alan içerisinde makina yatırımı tamamlanmış olan fabrikamızda Süt Krema Makinaları ve sipariş makina üretimi gerçekleştirmektedir.

Süt Krema Makinası; sütün kremasını (kaymağını) ayırmak için kullanılan makinadır.

Makinayı sandığından/kutusundan çıkardıktan sonra düzgün bir zemine koyunuz. Fişi 220 V topraklı prize takınız. Ürün ile beraber size gelen katalog yardımı ile ürün parçalarını yerleştiriniz. Ürün Videoları kısmından makina kurulumlarına bakabilirsiniz.

Süt makinaya konulmadan önce iyice süzülmelidir. Ayrıca sütün çok sıcak veya çok soğuk olmaması gerekir. Kremanın istenilen şekilde ve kolayca ayrılması için sütün sağıldığı andaki sıcaklığında (35°C-36°C) olması gerekir. Bu şekilde hazırlanan süt, makinanın süt haznesine doldurulur. Krema ve sütümüzü alabilecek hacime sahip 2 adet kova vb. bulundurulmalıdır. Büyük olanı süt çıkan yere, küçük olan ise krema çıkan yere yerleştirilmelidir. Makinemiz elektrikli ise elektriğe takıp ve manuel ise kolunu takıp kullanıma hazır hale getirilir. Makinanın devrini alabilmesi için yarım dakika beklenir ve musluk açılır. Kazanın üzerine süt aktarılır, kazandaki süt bittikçe üzerine ilave edilir. Krema bittikten sonra yarım litre sıcak su dökerek topun içindeki kremayı alınız.

Normal krema ayarı fabrikamızda yapılmıştır. Sütten az krema alınmak istenirse ayar vidası bir miktar SOLA çevrilir. Bunun aksine daha fazla krema alınmak istenirse ayar vidası bir miktar SAĞA çevrilmelidir. Bu vidanın sağa ve sola çevrilmesi bir devrin dörtte birini geçmemelidir.

Evet, ürünlerimizde iki sene garanti mevcuttur.

İlgilendiğiniz ve bilgi almak istediğiniz makineyi Telefon, Whatsapp, Mail yoluyla veya İletişim sayfamızdaki bilgilerden bize ulaşarak iletebilirsiniz. Ekibimiz en kısa sürede dönüş yapacaktır.